S-a sfârșit!

La un pas de a realiza cea mai bună performanță, accederea în premieră în optimi, Victor Hănescu (28 ATP) s-a împiedicat în fața lui Gilles Simon (7 ATP). Dorind să răzbune eliminarea de la Roland Garros, francezul nu i-a lăsat nicio șansă lui Hăne și s-a impus în trei seturi: 6-2, 7-5, 6-2.

Nimic nu părea să anunțe un deznodământ atât de nefast pentru român, după evoluțiile sigure și forma bună pe care o arătase în întâlnirile anterioare pe gazonul londonez. Mai mult, avantajul ultimei victorii în fața lui Gilles Simon, la care se adăuga lejeritatea cu care și-a adjudecat un loc în turul 3 coroborate cu o ușoară accidentare la genunchi a adversarului, toate îi dădeau speranțe „Uriașului” pentru un loc în optimi.
Marcat de miza întâlnirii, elevul lui Firicel Tomai a intrat greu în meci, pierzându-și de două ori serviciul în primele trei game-uri. Lipsit de concentrare în momentele cheie, făcând greșeli după greșeli (7 erori neforțate) și fără a concretiza nicio o minge de break din cele 5 avute, Hăne a cedat prima manșă cu 2-6.
Partida a avut o cu totul altă istorie în setul secund, singurul în care românul i-a pus probleme adversarului. Mai hotărât, luptând pentru fiecare minge și încercând execuții care aminteau de Ilie Năstase, „Uriașul” s-a „agățat” de adversar până la 5-5. Echilibrul s-a rupt în game-ul 11 când Simon a făcut break, punctând prin două passing-uri senzaționale, închizând scorul la 7-5. Demoralizat de pierderea primelor două manșe, Hănescu nu a găsit forța să se adune, pierzând primele patru game-uri. Cu un joc sigur și un serviciu bine plasat, francezul a scris istoria unei revanșe care îl menține în cărți la Wimbledon, adjudecându-și setul decisiv cu 6-2.

Eliminat și din proba de dublu masculin, Hănescu își încheie aventura la Londra. Până la anul…

1 oră și 27 de minute a durat meciul dintre Hănescu și Simon

90 de puncte ATP și 29,250 lire sterline va primi Hănescu pentru prezența în turul 3