Cum a putut reacționa Aryna Sabalenka după ce Ons Jabeur a ținut cu adversara ei la Wimbledon! Bielorusa și tunisianca se vor duela în semifinale | VIDEO

Un moment inedit și totodată amuzant s-a petrecut la Wimbledon, după disputarea ultimelor meciuri din sferturi. Aryna Sabalenka (Belarus, 2 WTA) și Ons Jabeur (Tunisia, 6 WTA) au avut un schimb de replici savuros.

Aryna Sabalenka și Ons Jabeur au făcut spectacol înaintea semifinalei de la Wimbledon! Cele două se vor lupta joi, după ora 17:00, pentru un loc în finala Grand Slam-ului londonez.

Ons Jabeur a fost extrem de sinceră după ce s-a calificat pentru a doua oară la rând în semifinale la Wimbledon, spunând că a ținut cu outsidera Madison Keys (SUA, 18 WTA) în meciul cu Aryna Sabalenka! Bielorusa a învins-o însă fără emoții pe americancă, scor 6-2, 6-4, iar victoria fulger obținută de Sabalenka nu a fost pe placul tunisiencei.

Am văzut că a câștigat repede, m-am uitat la scor, dar nu m-a bucurat acest lucru! Ca și Rybakina, Sabalenka lovește foarte tare mingea, a jucat grozav anul acesta și va fi un meci greu. Sunt convinsă că voi da totul pe teren și sper că publicul va fi de partea mea”, a spus Ons Jabeur, fără menajamente, despre următoarea adversară, după ce a eliminat-o în sferturi pe campioana en-titre Elena Rybakina (Kazahstan, 3 WTA), scor 6-7(5), 6-4, 6-1.

Aryna Sabalenka a fost rugată să comenteze declarația spumoasă făcută de Ons Jabeur, iar campioana din Belarus a avut un răspuns pe măsură! Cuvintele lui Ons au amuzat-o pe Aryna, care i-a trimis pupici” viitoarei adversare: Am văzut ce a zis! Eram în vestiar și îi urmăream interviul. Îi transmit pupici și dragoste!”, a spus Sabalenka la conferința de presă.

Ons Jabeur și-a luat revanșa în fața Elenei Rybakia

Ons Jabeur a câștigat meciul revanșă cu Elena Rybakina, la Wimbledon, după ce kazaha s-a impus cu 3-6, 6-2, 6-2 în finala de anul trecut: Sunt mulțumită de felul în care am jucat contra unei adversare care servește atât de bine! Am fost nervoasă la un moment dat, apoi m-am calmat și m-am concentrat pe jocul meu. Sper să îmi controlez emoțiile și în următoarea partidă.

Mi-am spus că trebuie să risc în continuare, pentru că dacă joci la siguranță cu ea nu funcționează. Nu e ușor să joci împotriva ei, dar aș vrea să facem schimb de victorii: dacă se poate aș prefera să fi câștigat finala de anul trecut și să pierd acest meci”, a declarat Jabeur.

În cealaltă semifinală feminină de la Wimbledon, joi, de la ora 15:30, se vor întâlni Elina Svitolina și Marketa Vondrousova! Ucraineanca a răpus-o în sferturi pe Iga Swiatek cu 7-5, 6-7(5), 6-2, iar cehoaica a trecut de Jessica Pegula (SUA, 4 WTA) cu 6-4, 2-6, 6-4.

Publicat: 12 07. 2023, 22:58
Actualizat: 12 07. 2023, 23:00