Wimbledon 2019 | Simona Halep reacționează în urma victoriei cu Cori Gauff! Ce a spus după meci + și-a anunțat adversara din sferturi ce are de gând să facă

Simona Halep a oferit prima reacție, după ce s-a calificat în sferturi la Wimbledon, în urma victoriei în două seturi, scor 6-3, 6-3, împotriva sportivei de 15 ani, Cori Gauff.

Românca a reușit 17 lovituri câștigătoare, cu 14 greșeli neforțate, iar lipsa de experiență a lui Gauff s-a văzut din plin, mai ales în punctele în care tensiunea a atins cote înalte. La final, după 6-3, 6-3 în două seturi, Halep și-a exprimat sentimentele și, foarte optimistă, a vorbit și despre adversara din sferturi, Shuan Zhang.

„Sunt foarte fericită că am ajuns din nou în sferturi, e un turneu special pentru mine, m-am simțit bine. Celor din tribune le-a plăcut meciul. Anul trecut a fost unul foarte bun pentru mine, am încercat și anul trecut să joc bine pe iarbă, dar nu a fost cazul. Acum încerc să joc mai bine. O să-mi iau revanșa în fața ei, e o șansă bună în sferturile de finală”, a declarat Simona Halep pentru Eurosport.

În turul următor, Simona înfruntă o jucătoare în fața căreia are bilanț negativ la întâlnirile directe!

Simona, vești bune în ceea ce privește clasamentul mondial

În acest moment, rezultatele înregistrate la Wimbledon 2019 îi asigură Simonei Halep menținerea în Top 8 mondial la finele întrecerii londoneze. Simona, acum pe locul 6 în clasamentul în timp real, nu mai poate fi întrecută decât de Elina Svitolina – care ar avea nevoie să câștige un meci în plus față de româncă, sau de Johanna Konta.

Publicat: 08 07. 2019, 18:02
Actualizat: 08 07. 2019, 18:03