Wimbledon 2019 | Reuters a prefațat întâlnirea dintre Halep și Azarenka din turul 3: „Coșmarul va continua”

Agenția de presă Reuters a prefațat întâlnirea din turul 3 de la Wimbledon dintre Simona Halep (27 de ani, nr. 7 WTA) și Victoria Azarenka (29 de ani, nr. 40 WTA). Cele două vor juca vineri, 5 iulie, de la ora 17:30.

În ultimii ani, Wimbledon nu a fost chiar tărâmul de vis pentru Simona Halep și Victoria Azarenka, iar coșmarul va continua pentru una dintre ele după duelul fostelor lidere mondiale. Favorita numărul 7, Halep a părut că se îndreptă spre o victorie ușoară când a avut un set și 2-0 în fața lui Buzărnescu, înainte ca a sa compatrioată să revină și să câștige setul secund.

Dar Halep a fost mai puțin darnică și a eliminat-o pe compatrioata sa. Cu 12 luni în urmă, Halep a fost eliminată în turul 3 deși era favorita numărul 1 și va spera să aibă mai mult noroc vineri„, a scris Reuters, în prefața întâlnirii.

Simona Halep s-a calificat în turul 3 la Wimbledon, după ce a trecut în trei seturi de Mihaela Buzărnescu, scor 6-3, 4-6, 6-2.

Jucătoarea din Belarus născută în Scottsdale, SUA, s-a impus mult mai clar în turul secund decât Simona Halep, nu a avut probleme în fața lui Tomljanovic, pe care a învins-o cu 6-2, 6-0.

La meciurile directe este egalitate în acest moment. Fiecare dintre cele două a câștigat de două ori. În primele două întâlniri directe, din 2012, de la Link și Doha, s-a impus Azarenka, în timp ce ultimele două, de la US Open 2015 și Wimbledon 2017, au fost câștigate de Halep.

Publicat: 05 07. 2019, 10:04
Actualizat: 05 07. 2019, 10:05