Wimbledon 2019 | Rafael Nadal a făcut pasul prompt în săptămâna a doua: „A fost ziua mea!”

Rafael Nadal a obținut, sâmbătă, a zecea victorie consecutivă în turneele de Mare Șlem, învingându-l într-un meci fără istoric pe francezul Jo Wilfred Tsonga (72 ATP), scor 6-2, 6-3, 6-2. Spaniolul, favorit trei la Wimbledon 2019, a acces astfel în săptămâna a doua de întreceri, bifând a 45-a prezență a carierei în optimile unui Grand Slam (doar Roger Federer și Novak Djokovic au mai multe prezențe în optimi – 64 și, respectiv, 48).

A 35-a victorie stagională îl propulsează, totodată, pe spaniol, cel puțin până la meciul Roger Federer – Lucas Pouille, pe prima poziție în topul celor mai multe victorii în sezon, Regele Zgurii depășindu-i pe Federer și Tsitsipas, ambii cu câte 34 de meciuri câștigate în 2019. Singurul meci din turul trei de pe tabloul masculin care a adus față în față doi sportivi cu finale de Grand Slam în palmares nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor: Tsonga nu a beneficiat de nicio minge de break de-a lungul celei de-a 13-a partide directe cu Nadal, reușind să câștige doar 54 de puncte, față de 90 ale ibericului.

Eficient cu atacurile contre-pied și nederanjat de soluția tactică încercată de francez, de a insista cu scurtele, Nadal a reușit un prim break în game-ul cu numărul patru, speculând procentajul redus al primului serviciu advers, iar după 18 minute, cu un categoric 9-3 la winners, campionul de la Roland Garros se desprindea deja la 4-1 pe tabelă.

Rafael Nadal și-a ridicat din nou nivelul în game-ul cu numărul opt, încadrând cu două forehanduri extrem de bine plasate o dublă greșeală a lui Tsonga pentru a-și securiza un nou break și a închide manșa inaugurală în 33 de minute, cu 6-2, după un set cu joc îngrijit și de cinci ori mai multe lovituri câștigătoare față de greșelile neforțate (15-3).

În setul secund s-a mers cap la cap, pe serviciu, în primele cinci game-uri, Nadal reușind apoi să obțină break-ul. Nevoit să se apere de două ori la minge de break cu serva secundă, Tsonga a lovit total greșit în a doua instanță și i-a pus game-ul pe tavă ibericului, ajuns la Londra fără antrenorul principal, Carlos Moya. Francezul a salvat două mingi de set la 2-5, răzbind pe serviciu într-un cel mai lung game al meciului, cu patru egalități, în care ambii jucători au reușit din defensivă loburi spectaculoase. Ibericul nu a avut însă nicio emoție în a închide manșa a doua servind cu mingi noi, ducând scorul la 2-0 la seturi, cu hold la zero.

Preocupat să lovească cu dreapta, arma mai solidă, din colțul de rever, Tsonga a supra-licitat loviturile în fazele incipiente ale setului trei. Mutându-se consecutiv pentru a încerca finalizări în cross cu dreapta inversă, Tsonga fie a ratat cu mult execuțiile, fie i-a pus mingea în rachetă ibericului pentru finalizare lejeră în terenul lăsat descoperit, iar Nadal a obținut astfel destul de ușor un break la zero, pentru 2-1. Nadal a citit perfect, tot meciul, intențiile lui Tsonga și a avansat prompt spre 5-1. O ultimă răbufnire de orgoliu și ași consecutivi l-au ajutat pe Tsonga să anuleze trei mingi de meci ale spaniolului, tribuna răsplătindu-l cu o porție generoasă de aplauze.

Nadal a închis ferm meciul cu as, punând punct partidei cu hold la zero, după o oră și 48 de minute. Ibericul își așteaptă acum adversarul din duelul Dan Evans – Joao Sousa.

„Astăzi a fost ziua mea. Nu vrei, de regulă, să joci împotriva lui Tsonga. Sunt mulțumit de ceea ce am făcut în prima săptămână și o iau mai departe, zi de zi”