Wimbledon 2019 | Presa din străinătate reacționează după meciul istoric dintre Halep și Gauff: „Simona nu mai are chef de glume”! Ce scriu cele mai importante publicații despre „eliminarea nemiloasă” de la Wimbledon a sportivei din SUA

Simona Halep s-a calificat în sferturile de la Wimbledon, în urma victoriei în două seturi, scor 6-3, 6-3, împotriva lui Cori Gauff, în vârstă de doar 15 ani. Sportiva din SUA a fost revelația acestei ediții a turneului britanic.

Presa din străinătate a lăudat parcursul jucătoarei de 15 ani, dar a recunoscut că SImona Halep a fost prea puternică pentru numărul 313 mondial.

BBC: Basmul lui Coco Gauff la Wimbedon a ajuns la final, după o înfrângere în două seturi în fața fostului lider mondial, Simona Halep. Gauff a egalat performanța conaționalei sale, Jennifer Capriati, care a ajuns în optimi, în 1991, tot la 15 ani. Totuși, tensiunea și-a spus cuvântul, iar Gauff a dat semne de slăbiciune încă din primul game, când și-a cedat serviciul.

The Guardian: Halep nu mai are chef de glume. La ultimul punct al meciului, Gauff a cerut ca mingea să fie verificată, dar știa deja. Meciul era terminat. Totuși, povestea ei abia a început. Cu siguranță nu va fi ultima dată când o vom vedea pe magnifica Coco Gauff. Publicul a aplaudat-o pe sportiva de 15 ani, pe terenul 1, în timpul plecării sale.

The Telegraph: Sportiva de 15 ani a fost revelația acestui turneu. A încântat și a dat emoții puternice, în urma victoriilor împotriva lui Venus Williams, Magdalena Rybarikova și Polona Hercog. Totuși, riposta Simonei Halep, campioana de anul trecut de a Roland Garros, a fost prea puternică. Rezultatul nu e o surpriză. Deși Gauff a salvat și câteva mingi de meci, Halep s-a asigurat că aventura sportivei din SUA se termină aici.

USA Today: Cursa magică a lui Cori Gauff, la Wimbledon, s-a sfârșit. La doar 15 ani, a câștigat trei meciuri importante la All England Club și a atras atenția țării, dar a pierdut în fața Simonei Halep, scor 6-3, 6-3. Halep a fost sportiva mult mai experimentată, iar Gauff a fost o adolescentă. Deși a avut câteva momente de excepție. Gauff nu și-a mai găsit forehand-ul, așa cum a făcut-o în meciurile precedente. Halep, câștigătoare a Roland Garros și de patru ori finalistă la Grand Slam, a profitat și s-a caificat în sferturi la Wimbledon.

Express: Cori Gauff s-a prăbușit la Wimbledon, în timp ce Halep și-a arătat clasa în turul al patrulea. Gauff a avut nevoie de îngrijiri medicale înainte de debutul la Wimbledon, dar a suferit o eliminare nemiloasă, luni, în fața Simonei Halep.

The Sun: Favorita publicului, Coco Gauff, își ia adio de al visul trăit la Wimbledon, după ce a fost eliminată de Simona Halep. Sportiva de 15 ani a cucerit inimile fanilor la Wimbledon 2019, dar nu și-a putut asigura un loc în sferturile de finală. Vedeta din România, Simona Halep, a mișcat-o pe tot terenul pe Gauff. Halep a fost prea puternică azi.

Publicat: 08 07. 2019, 19:22
Actualizat: 08 07. 2019, 19:23