Wimbledon 2019 | Petra Kvitova reaprinde povestea de dragoste cu iarba londoneză: a defilat spre optimi, reușind cea mai bună performanță a sa din ultimii cinci ani la SW19

Petra Kvitova revine după o absență de patru ani în optimile turneului de la Wimbledon, după o victorie convingătoare, sâmbătă, în fața polonezei Magda Linette (75 WTA), scor 6-3, 6-2.

Dublă campioană la All England Club, în 2011 și 2014, Kvitova a avut nevoie de doar 68 de minute pentru a tranșa duelul din turul trei. Servind excelent, Kvitova nu a avut de înfruntat nici măcar o minge de break de-a lungul celui de-al doilea meci direct al carierei cu Magda Linette, sportivă pe care o mai învinsese la fel de lejer, în 2016, la Montreal.

Kvitova a avut o frecvență a primului serviciu de 75%, câștigând 8 din 10 mingi începute cu prima servă. Finalista de la Australian Open a închis meciul cu serviciu imparabil și 23 de lovituri câștigătoare, greșind neforțat de doar 15 ori.

Petra Kvitova, a șasea favorită la Wimbledon 2019, a ajuns astfel în săptămâna a doua fără set pierdut, semnând a șasea prezență a carierei în optimi. Pentru un loc în sferturi, sportiva din Cehia se va duela cu învingătoarea partidei dintre Sloane Stephens (favorită 9) și Johanna Konta (favorită 19) – al doilea meci programat pe Terenul 1, în jurul orei 16:00.