Wimbledon 2019 | Monica Niculescu a fost eliminată de Elise Mertens

Monica Niculescu (31 de ani, nr. 46 WTA) a fost eliminată de la turneul de Grand Slam de la Wimbledon în turul secund. Jucătoarea din România a pierdut în două seturi, scor 5-7, 0-6, în fața sportivei din Belgia, Elise Mertens (23 de ani, nr. 21 WTA).

Niculescu a început bine meciul, a reușit un break în primul game, iar, deși Mertens a egalat, Monica a luptat și a fost la un game distanță să își adjudece primul act. Belgianca a servit pentru a rămâne în set și a reușit să întoarcă scorul. A câștiga cu 7-5, după 57 de minute de joc.

În setul secund, Monica Niculescu a cerut intervenția medicului turneului. Revenită pe teren cu un bandaj la glezna dreaptă, a pierdut la zero, scor 0-6, după 31 de minute.

Niculescu pleacă de la Wimbledon cu 70 de puncte în clasamentul WTA și cu 72.000 de lire sterline.

Publicat: 04 07. 2019, 18:18
Actualizat: 04 07. 2019, 18:19