Wimbledon 2019 | Ce scrie presa din străinătate, după ce Simona Halep a revenit fantastic în meciul cu Shuai Zhang: „S-a lovit peste picior pentru a se trezi” și „A destabilizat-o”

Simona Halep s-a calificat în semifinalele de la Wimbledon, în urma victoriei împotriva sportivei din China, Shuai Zhang, scor 7-6(4), 6-1. Reacția presei internaționale nu a întârziat să apară, punctele slabe și punctele forte ale SImonei fiind evidențiate.

După un prim set de mare luptă, câștigat în tiebreak, Halep și-a intensificat dominația, reușind să încheie actul secund cu o singură greșeală neforțată și 6-4 raportul loviturilor câștigătoare.

Victoria Simonei Halep a fost analizată și de cele mai importante publicații, iar primele concluzii au fost trase imediat după meci.

Express: Simona Halep menține cursul spre primul titlu la Wimbledon, după ce a învins-o pe Shuai Zhang, în sferturile de finală. În fața numărului 50 mondial, Halep era văzută favorită. În momentul în care era condusă în primul set, a fost văzută lovindu-se peste picior în tenatativa de a se trezi. Totuși, Halep a preluat controlul, în timp ce adversara sa a lăsat capul în jos.

BBC: Simona Halep a fost nevoită să se luptă pentru a reveni de la 1-4 în primul set, iar într-un final totul a fost entuziasmant. Apoi, fostul lider mondial din România a jucat pentru al doilea triumf în 86 de minute.

Metro: Halep și-a rezervat un bilet în semifinale, după ce a revenit de la 1-4 în primul set. Ultima prezență a lui Halep, în semifinale, a fost în urmă cu cinci ani, când a fost învinsă de Eugenie Bouchard, iar de această dată va avea o șansă mare în față. Câștigătoarea de la Roland Garros 2018 nu are ca suprafață favorită iarba, dar a fost fermă în ultimele meciuri.

The Guardian: Zhang a impresionat, dar mult prea devreme și doar în startul meciului. Românca a trebuit să se zbată foarte mult pentru a câștiga primul set, iar reușita a destabilizat-o pe adversara sa.

Publicat: 09 07. 2019, 18:17
Actualizat: 09 07. 2019, 18:18