Wimbledon 2019 | Buzărnescu, eliminată și în proba de dublu

Echipa formată din Mihaela Buzărnescu (31 de ani, nr. 50 WTA la dublu) și Raluca Olaru (30 de ani, nr. 39 WTA la dublu) a fost eliminată, joi, 4 iulie, în primul tur al probei de dublu feminin din cadrul turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Rebecca Peterson (23 de ani, nr. 385 WTA la dublu) și Tamara Zidansek (21 de ani, nr. 158 WTA la dublu) le-au învins pe jucătoarele României, cu scorul de 6-3, 7-6, într-o partidă ce a durat o oră și 34 de minute.

În primul set Peterson și Zidansek le-au dominat pe sportivele române, acestea din urmă câștigând doar 3 game-uri. Cel de-al doilea set a fost mai echilibrat, ajungându-se până în tiebreak.

Rebecca Peterson și Tamara Zidansek le vor întâlni în turul 2 pe Victoria Azarenka (29 de ani, nr. 32 WTA la dublu) și pe Ashleigh Barty (23 de ani, nr. 7 WTA la dublu).

Publicat: 04 07. 2019, 22:00
Actualizat: 04 07. 2019, 22:00