Williams la putere maximă, la revenirea pe terenul ultimului trofeu câștigat. Fiicele lor se joacă împreună, dar Serena nu a avut milă de ‘mama Maria’: cifrele unui adevărat măcel la Australian Open

Serena Williams a revenit în forță pe terenul pe care, în 2017, câștiga, însărcinată fiind, ultimul său titlu în circuit. Americanca, favorită 16 la Australian Open 2019, și-a nimicit adversara din primul tur în doar 49 de minute, semnând a 8-a victorie consecutivă cu 2-0 la Melbourne. Dominația Serenei a fost pe atât de clară în fața Tatjanei Maria (locul 73 în clasamentul mondial), pe cât o arată și o altă statistică: în ultimele 18 meciuri disputate în complexul din Melbourne Park, sextupla campioană de la simplu feminin s-a impus de 17 ori în minimum de seturi și a pierdut un meci.

Având ca obiectiv câștigarea unui al 24-lea trofeu de Mare Șlem, Serena Williams a închis primul set în 19 minute, cedând doar 5 puncte, din 29 jucate. Tatjana Maria, devenită o bună prietenă a Serenei, având în vedere faptul că și reprezentanta Germaniei este mămică, iar fetițele lor s-au împrietenit și se joacă adesea împreună, a fost extrem de crispată și nu a reușit să pună în teren decât de două ori primul serviciu, pierzând ambele puncte. Cu 13% frecvența primei mingi, jucătoarea cu doar două victorii în carieră obținute la Openul Vesel nu a avut nicio șansă în manșa inaugurală în fața Serenei Williams, care a reușit 9 lovituri câștigătoare și a contabilizat 10 greșeli neforțate din partea germancei.

Serena Williams a prelungit seria câștigătoare în startul setului doi, ajungând la nouă game-uri adjudecate consecutiv. Cu un procentaj la prima minge mult îmbunătățit (la 60%), nemțoaica a reușit să rupă galopul americancei salvând două mingi de break în game-ul cu numărul 10, având satisfacția că a încheiat totuși partida cu avantaj la un capitol: ași (3-2).

Campioana din 2017 a terminat meciul din primul tur cu 22 de lovituri câștigătoare și 11 greșeli neforțate și urmează să o înfrunte în turul doi pe Eugenie Bouchard, învingătoare în 59 de minute în fața lui Shuai Peng (128 WTA), scor 6-2, 6-1.

Cele mai autoritare scoruri înregistrate de Serena Williams în meciul de debut la Australian Open

• 6-0, 6-0 vs. Edina Gallovits (România), în 2013; parcursul Serenei se oprea în sferturi, în fața lui Sloane Stephens
  • 6-1, 6-1 vs. Camille Pin (Franța), în 2005; Serena a câștigat trofeul, cu victorii la Nadia Petrova, Amelie Mauresmo, Maria Șarapova și numărul unu mondial la acel moment, Lindsay Davenport
  • 6-0, 6-2 vs. Tatjana Maria (Germania), în 2019
Publicat: 15 01. 2019, 07:40
Actualizat: 15 01. 2019, 07:41