VIDEO | Ungur l-a scos din minți pe Dimitrov! Grigor și-a făcut praf racheta după un punct câștigat de Adi la Istanbul

• Dacă oficialii din ATP ar inventa o secțiune și pentru premiul „racheta distrusă”, Grigor Dimitrov nu ar avea contracandidat! Iar un „merit” important îi aparține și românului Adrian Ungur, tenismenul care a reușit să-l enerveze pe bulgar.

Locul 29 ATP s-a pierdut cu firea miercuri, în optimile de la Istanbul, făcându-și praf obiectul muncii. La scorul de 7-5 și 4-4, Ungur a servit moale spre exterior, iar Dimitrov a trimis dezamăgitor în aut, cu reverul. Nici n-a apucat arbitrul să anunțe scorul de 40-15, că Grigor i-a oferit oficialului un bun motiv pentru a-l avertiza. Dimitrov a avut o ieșire necontrolată, extrem de brutală, izbind cu racheta de pământ în cel mai violent mod posibil.

Probabil că nici sponsorii de la Wilson nu vor fi prea bucuroși să-și vadă racheta făcută țăndări. La cum arată imaginile cu racheta lui Grigor, ar părea că aceasta este fabricată din porțelan, și nu din fibră de grafit în combinație cu titaniu.

Ungur (194 ATP) a profitat de starea nervoasă a adversarului, câștigând setul doi cu 6-4. Adrian i-a creat o stare de disconfort lui Grigor, românul făcând spectacol cu multe scurte și improvizații inspirate. Dimitrov și-a revenit însă în decisiv, obținând calificarea în sferturile turneului ATP 250, scor 7-5, 4-6, 7-5.

Publicat: 28 04. 2016, 15:26
Actualizat: 28 04. 2016, 15:44