VIDEO | Punctul spectaculos pe care Simona nu îl va uita niciodată! Halep a salvat în stil de mare jucătoare mingea de meci a Svitolinei

• Meciul Simonei Halep cu Elina Svitolina, din sferturile turneului de la Roland Garros, a fost pe muchie de cuțit, însă românca a luptat până la capăt și a ieșit de fiecare dată din încurcătură.

Halep a fost condusă cu set și 5-1 de ucraineancă, a revenit formidabil și a trimis manșa în prelungiri, pentru ca în tie-break să treacă peste alt moment dramatic. Svitolina a avut o minge de meci la 6-5, pe care Halep a salvat-o cu mult sânge rece. Punctul câștigat i-a dat aripi Simonei, iar jucătoarea noastră și-a adjudecat tie-break-ul, apoi și decisivul, scor final 3-6, 7-6(6), 6-0.

Faza pe care o vedem cu amabilitatea Eurosport este una memorabilă! Simona a fost extrem de agresivă, înfruntând mingea de meci ca o adevărată campioană. Halep a atacat superb, mingea care a prins linia a fost blocată de Elina, iar eleva lui Darren Cahill a închis punctul cu un backhand inteligent, îngropat în zgura de pe Suzanne Lenglen: standing ovation!

Publicat: 07 06. 2017, 22:04
Actualizat: 07 06. 2017, 22:10