VIDEO | Lovitura anului în tenis!? S-a întors cu spatele la adversar și a câștigat punctul printr-un truc genial

This browser does not support the video element.

Unul dintre cele mai spectaculoase puncte ale sezonului din tenis s-a consumat marți, în cadrul turneului Challenger de la Dallas (SUA). Frances Tiafoe, un tânăr american de doar 17 ani, a dat dovadă de o viclenie ieșită din comun pentru vârstă lui, reușind o execuție superbă, chiar la minge de set în meciul contra australianului Samuel Groth (28 de ani, 77 ATP).

Clasat pe locul 181 în lume, Tiafoe este văzut drept o mare speranță a tenisului mondial, iar faza oferită în fața experimentatului Groth îl recomandă ca fiind un mare talent. Australianul Groth avea de închis o minge ușoară, din apropierea fileului, iar americanul a lăsat impresia că renunță la a mai juca punctul. Francis s-a întors cu spatele la adversar, însă mișcarea acestuia s-a dovedit a fi un truc prin care l-a „adormit” pe Samuel. Mingea a venit în direcția lui Tiafoe, iar acesta a reacționat imediat, pasându-l pe australian în cros, cu o execuție senzațională.

Grație reușitei aplaudate zgomotos de public, Tiafoe a făcut dublu break-ul, adjudecându-și prima manșă cu 6-3. Americanul cu origini din Sierra Leone s-a impus cu același scor și în setul secund, obținând calificarea în optimile turneului dotat cu 100.000 de dolari.

Publicat: 05 02. 2016, 08:40
Actualizat: 05 02. 2016, 08:41