VIDEO | Halep și-a „nimicit” adversara în game-ul patru al setului decisiv, cu un raliu care va rămâne în istoria Roland Garros! Punctul meciului cu care Simona a făcut pasul cel mare către câștigarea trofeului

Victoria Simonei Halep la Roland Garros a fost realizată după un meci superb și lovituri câștigătoare incredibile reușite în finala cu Sloane Stephens (3-6, 6-4, 6-1)

Simona Halep a început mai greu finala de la Roland Garros cu Sloane Stephens, din punct de vedere al evoluției scorului, dar din setul doi, de la scorul de 3-6, 0-2, a pus stăpânire pe joc și a ținut-o permanent sub presiune pe adversară. Românca a făcut patru game-uri la rând, a egalat situația la seturi cu prima șansă avută la dispoziție, iar în decisiv a dat „recital”.

Românca a reușit și punctul meciului la scorul de 3-0 în setul decisiv și minge de break, când s-a apărat formidabil, a acoperit foarte bine terenul, a urcat la fileu și a câștigat un raliu care a stors-o total de energie pe Stephens.

A fost probabil și punctul care a înclinat definitiv balanța în fața româncei. Halep a câștigat setul decisiv cu 6-1 și a rescris istoria sportului românesc. Ea este campioana de la Paris, campioana unei națiuni!

Publicat: 09 06. 2018, 18:37
Actualizat: 09 06. 2018, 18:39