VIDEO | Ați mai văzut o astfel de execuție în tenis? Un francez aflat cu spatele la adversar a câștigat punctul printr-un truc incredibil

This browser does not support the video element.

Dacă Ronaldinho ar avea un omolog în tenis, acesta s-ar numi Alexandre Sidorenko! Francezul clasat pe locul 379 ATP a făcut vineri, în cadrul turneului de la Saint Brieuc (Franța), un truc comparabil cu schemele reușite de brazilian pe terenul de fotbal.

Sidorenko, aflat într-o poziție incomodă, cu spatele la teren, și-a pasat adversarul, pe Tobias Kamke (Germania, 184 ATP), uitându-se în stânga și lovind prin dreapta. Execuția francezului este una extrem de dificilă și în același timp inedită pentru un meci de tenis.

Alexandre Sidorenko a sărbătorit magnifica lovitură cu mâinile ridicate în aer, iar gestul său este grăitor, mai ales că punctul s-a consumat la minge de set pentru Tobias Kamke. Momentul de magie realizat de Sidorenko nu l-a ajutat pe acesta să câștige setul, Kamke impunându-se cu 6-3. Francezul s-a bucurat însă la final, tranșând sfertul de finală cu scorul de 3-6, 6-3, 6-3.

Publicat: 03 04. 2016, 14:32
Actualizat: 03 04. 2016, 14:33