Victorie uriașă pentru Mihaela Buzărnescu. Românca e în semifinale la Hiroshima și revine în top 100 WTA

Mihaela Buzărnescu (125 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului de la Hiroshima (Japonia), vineri dimineață, după ce a trecut de belgianca Alison Van Uytvanck (63 WTA), scor 6-4, 7-5.

Van Uytvanck, favorita a treia a întrecerii, a început mai bine partida, câștigând rapid pe serviciul lui Buzărnescu și distanțându-se la 2-0. Românca a revenit imediat, a realizat două break-uri și a închis setul cu scorul de 6-4, după aproximativ 45 de minute.

În setul secund, Mihaela Buzărnescu a realizat un break timpuriu, la scorul de 1-1, dar a fost egalată la 4. Românca a câștigat din nou pe serviciul adversarei și a triumfat, după aproximativ o oră și 47 de minute de joc.

Pentru Buzărnescu, calificarea în semifinalele turneului de la Hiroshima reprezintă cea mai bună performanță din 2019. De asemenea, în urma calificării în penultimul act la turneul japonez, românca a ajuns la 605 puncte WTA și ocupă locul 100 în clasamentul actualizat în timp real.

În semifinale, Mihaela Buzărnescu o va întâlni pe japoneza Nao Hibino (146 WTA), cea care a trecut în sferturile de finală de campioana en-titre și principala favorită Su-Wei Hsieh, scor 6-4, 6-3.

Publicat: 13 09. 2019, 10:52
Actualizat: 13 09. 2019, 10:53