Victorie pentru România la Fed Cup!** Simona Halep și Irina Begu au trecut de echipa Croației

Echipa de Fed Cup a României a câștigat, miercuri, la Eilat (Israel), cu scorul de 2-1, întâlnirea cu reprezentativa Croației, contând pentru Grupa I a zonei Euro-Africane, punctele fiind aduse de Simona Halep și dublul format din Halep și Irina-Camelia Begu.

Simona Halep (60 WTA) a câștigat primul meci susținut împotriva Aniei Mijacika (203 WTA), scor 6-2, 6-2.

În cea de-a doua partidă de simplu, Irina-Camelia Begu (45 WTA) a cedat întâlnirea cu Petra Martici (66 WTA) cu scorul de 4-6, 6-1, 3-6, deși în setul decisiv a condus cu scorul de 3-1.

În partida de dublu, cuplul Simona Halep/Irina-Camelia Begu s-a impus cu scorul de 7-6 (7/2), 7-6 (8/6), în fața perechii Petra Martici/Ani Mijacika. În setul doi, Begu și Halep au avut 5-4 și 40-0 pe propriul serviciu, însă croatele au revenit și au preluat conducerea cu 6-5, game în care au avut două mingi de break și de set. De asemena, în tie-break Martici și Mijacika au servit pentru set la scorul de 6-5, însă Halep și Begu au revenit și s-au impus cu 8-6.

România face parte din grupa D alături de reprezentativele Poloniei, Luxemburgului și Croației. Câștigătoarele celor patru grupe vor disputa un meci de baraj pentru cele două locuri care obțin calificarea în Grupa a II-a Mondială.

România va întâlni, joi, reprezentativa Luxemburgului, urmând ca vineri să aibă loc partidele contra reprezentativei Poloniei.