Victorie mare pentru Irina Begu în primul tur la Melbourne! A eliminat-o pe favorita 11 după o luptă de aproape trei ore

Irina Begu (România, 79 WTA) a reușit o victorie importantă, în fața favoritei numărul 11 a turneului WTA Gippsland Trophy” de la Melbourne, Saisai Zheng (China, 42 WTA): 3-6, 7-5, 6-4!

Irina Begu a debutat cu succes în circuitul WTA din 2021 și a obținut a doua victorie românească a zilei de duminică, după ce Ana Bogdan (93 WTA) a trecut la rându-i de primul tur la Yarra Valley Classic”, celălalt turneu de categorie WTA 500 desfășurat în paralel la Melbourne Park (Australia).

Irina Begu a avansat în turul secund la Gippsland Trophy”, competiție a cărei favorită principală este Simona Halep (România, 2 WTA), după o victorie muncită în fața chinezoaicei Saisai Zheng! Irina a pierdut primul set, dar a demonstrat că a rămas o luptătoare și a obținut calificarea după două ore și 50 de minute.

Victorie dramatică pentru Irina Begu în primul tur la Melbourne: 3-6, 7-5, 6-4 cu Saisai Zheng

Begu și-a asigurat un cec de 4.250 de dolari după ce a răpus-o dramatic pe Zheng, în condițiile în care primul set a fost controlat de favorita numărul 11! În actul secund, Irina a realizat un break rapid, însă a avut emoții după ce adversara a revenit și a egalat la 5. Românca a forțat din nou, și-a adjudecat ultimele două game-uri și inclusiv setul.

În decisiv, cele două au mers umăr la umăr, dar Irina a fost inspirată într-un moment cheie, convertind a treia minge de meci pe care și-a creat-o pe serviciul adversarei. Scor final 3-6, 7-5, 6-4, iar Irina Begu merge mai departe în ciuda celor 10 duble greșeli pe care le-a comis! Sportiva noastră se va duela pentru un loc în optimile de finală cu Aliaksandra Sasnovich (Belarus, 90 WTA).

Irinei Begu i-a prins bine perioada petrecută în carantină alături de Simona Halep

Irina Begu s-a antrenat cu Simona Halep pe durata carantinei efectuate la Adelaide și se pare că acest lucru a fost benefic pentru ambele sportive. Simona și Irina au început cu dreptul anul 2021: Halep a învins liderul mondial la demonstrativul Day at the Drive”, în timp ce Begu a câștigat în turul I la Melbourne.

Simona Halep a fost accepată direct în runda a doua la competiția dotată cu premii în valoare de 565.530 de dolari. Constănțeanca se duelează luni, de la ora 09:30, cu Anastasia Potapova (Rusia, 101 WTA). Meciurile româncelor de la „Gippsland Trophy”, turneu pregătitor pentru Australian Open, sunt transmise în România de posturile Digisport.

Publicat: 31 01. 2021, 13:14
Actualizat: 31 01. 2021, 13:40