Victorie după o lună și jumătate pentru Patricia Țig, în Thailanda. Urmează un duel incendiar cu o puștoaică-minune a circuitului

Patricia Țig (115 WTA) a revenit cu victorie pe terenul de tenis, după o lună și jumătate.

Pe cimentul din Thailanda, de la Hua Hin, tricolora și-a asigurat biletul pentru faza optimilor de finală după un singur set și puțin peste 35 de minute de joc. Adversara sa, chinezoaica Lin Zhu (173 WTA), a abandonat la finalul manșei întâi, adjudecată cu 6-4 de româncă.

Sportiva din Galați și-a asigurat un cec în valoare de 2.000 de dolari și 15 puncte WTA, iar miercuri are un duel interesant cu o jucătoare care a făcut senzație la debutul în circuit, învingând-o la doar 16 ani, pe nimeni alta decât campioana de la US Open, Sam Stosur. Japoneza Naomi Osaka are acum 18 ani, ocupă locul 203 în clasamentul WTA și vine după un meci dificil, câștigat la limită, cu 3-6, 7-5, 6-3, în fața rusoaicei Evghenia Rodina, cap de serie numărul 6. Osaka este o jucătoare cu un fizic impresionant, fiind capabilă să trimită servicii puternice, de peste 190 km/h

Publicat: 10 11. 2015, 21:52
Actualizat: 10 11. 2015, 21:53