Victoria cu Genie Bouchard i-a dat aripi. Andreea Mitu a acces în turul secund al calificărilor de la Madrid

Andreea Mitu (100 WTA) continuă forma excelentă pe care a arătat-o în ultimele săptămâni și s-a calificat, vineri, în turul secund al turneului de la Madrid, dotat cu premii de 4.185.405 de dolari, după 7-5, 7-6 (3), cu experimentata rusoaică Alla Kudriavtseva (127 WTA).

Andreea a jucat în premieră la turneul patronat de Ion Țiriac, iar faptul că nu cunoștea arenele din complexul „Caja Magica” nu a împiedicat-o să presteze un tenis de mare calitate, în fața unei adversare care în anul 2010 s-a poziționat pe 56 WTA. În primul set nu s-a produs niciun break, până la scorul de 6-5, atunci când jucătoarea în vârstă de 23 de ani i-a rupt serviciul Allei Kudriavtseva, la prima minge de set. Mitu a început în forță actul doi și a condus cu 3-0, dar Kudryavtseva a revenit și a împins manșa în tie-break. Nicio șansă pentru rusoaică, Andreea impunându-se categoric, la 3, după o oră și 38 de minute. În runda secundă a calificărilor turneului de categorie Premier Mandatory, a doua urnă valorică din circuit, Andreea Mitu va evolua împotriva olandezei Richel Hogenkamp (123 WTA).

Mitu a câștigat meciul 3 al disputei cu Canada, în fața lui Genie Bouchard, scoru 4-6, 6-4, 6-1

Mitu a pus umărul decisiv la calificarea naționalei României, după 23 de ani, în Grupa Mondială din Fed Cup. Bucureșteanca a învins-o pe Eugenie Bouchard (7 WTA), cu 4-6, 6-4, 6-1, meci disputat în Canada, pe 19 aprilie. Prima ei victorie în fața unei sportive din Top 10 i-a dat elan, lucru confirmat de meciul excelent de la Madrid: „La nivel de încredere, cu siguranță am mai multă. Este un factor motivațional foarte important, îmi dă putere să merg mai departe. Trebuie multă muncă, dar se poate și mai bine”, a spus ea într-un interviu acordat ProSport.

Publicat: 01 05. 2015, 18:18
Actualizat: 01 05. 2015, 18:32