Victor Crivoi și Adrian Cruciat, eliminați în turul 2 la BCR Open Romania

Jucătorii români Victor Crivoi și Adrian Cruciat au fost eliminați, joi, de francezul Richard Gasquet, cap de serie numărul unu, respectiv de rusul Teimuraz Gabașvili, în turul secund al turneului de tenis BCR Open Romania, dotat cu premii in valoare de 370.000 de euro.

Gasquet l-a învins pe Crivoi, cu scorul de 6-3, 6-2, într-o partidă care a durat o oră si patru minute, în timp ce Gabașvili a trecut de Cruciat, cu scorul de 6-1, 6-2, în mai puțin de o oră. În urma acestor rezultate, niciun jucător român nu mai este în competiției la turneul de la București.

Richard Gasquet și Teimuraz Gabașvili se vor întâlni în sferturile de finală ale competiției.

Într-o altă partidă disputată în cadrul turului secund al competiției de la București, argentinianul Jose Acasuso, cap de serie numărul 8, l-a învins pe conaționalul său, Martin Vassallo Arguello, cel care îl eliminase pe Victor Hănescu, cu scorul de 6-4, 7-5. Acasuso va juca în sferturile de finală împotriva spaniolului Ivan Navarro, care a trecut de germanul Denis Gremelmayr, după ce acesta a abandonat din cauza unei accidentări la gleznă. În momentul întreruperii meciului, scorul era 6-3, 1-0 în favoarea ibericului.