Veste uriașă pentru Simona Halep! Șansele unui succes la Miami Open au crescut considerabil. Ce s-a întâmplat cu câteva ore înaintea meciului din sferturi

Simona Halep (3 WTA) este cu un pas mai aproape de primul turneu câștigat din acest sezon. Petra Kvitova (2 WTA), principala adversară de la Miami Open care mai rămăsese în concurs, a fost eliminată miercuri dimineață. Sportiva din Cehia a cedat în fața lui Ashleigh Barty (Australia; 11 WTA), scor 6-7(6); 6-3; 2-6, după un meci maraton de două ore și 34 de minute.

În urma acestui rezultat s-a stabilit și prima semifinală de la Miami. Runda le va pune față în față pe Anett Kontaveit (Estonia; 19 WTA) și Ashleigh Barty. Estonianca a avut și ea de tras pentru calificarea în semifinale. A trecut, după două ore de joc, de Su-Wei Hsieh (Taiwan; 27 WTA), cu 3-6; 6-2; 7-5. Partida este programată joi.

În ultimele două sferturi de la Miami se înfruntă Simona Halep (3 WTA) – Qiang Wang (18 WTA) și Karolina Pliskova (Cehia; 7 WTA) – Marketa Vondrousova (Cehia; 59 WTA). Meciul Simonei este programat miercuri, de la 19:00.

Publicat: 27 03. 2019, 09:04
Actualizat: 27 03. 2019, 09:09