Veste extraordinară pentru Simona! Wozniacki a fost eliminată surprinzător în optimi la Madrid

Caroline Wozniacki (2 WTA) a pierdut în optimile turneului de la Madrid, 6-2, 6-2 cu olandeza Kiki Bertens. Sportiva din Danemarca nu-i mai poate da astfel emoții Simonei Halep, liderul mondial, care a trecut azi fără emoții de Kristina Pliskova din Cehia.

Wozniacki a pierdut orice șansă de a o mai detrona la acest turneu pe Halep. Anul trecut, daneza a fost eliminată încă din turul doi. Simona Halep a câștigat ultimele două ediții ale competiției din capitala Spaniei, astfel că avea de apărat puncte prețioase, însă după ce Bertens a eliminat-o pe principala sa urmăritoare iese pe plus după acest turneu.

Noul clasament WTA va fi dat publicității luni, 14 mai.

Kiki Bertenis se află pe locul 20 WTA. Aceasta o va întâlni în turul următor pe câștigătoarea partidei Maria Șarapova – Kristina Mladenovic. Turneul din capitala Spaniei este dotat cu premii totale de de 6.685.828 euro.

Publicat: 09 05. 2018, 16:37
Actualizat: 10 05. 2018, 11:24