Venus Williams surprinde după ce a fost învinsă de Sorana Cîrstea la Strasbourg: „Măcar am arătat bine!” GALERIE FOTO

Venus Williams (40 de ani, locul 104 WTA) surprinde după ce a fost învinsă în premieră de Sorana Cîrstea (31 de ani, 58 WTA), scor 6-1, 2-6, 6-1 în primul tur la Strasbourg (Franța).

Venus Williams, deținătoare a 7 titluri de Grand Slam la simplu, nu a fost supărată după înfrângerea suferită luni seară în fața Soranei Cîrstea! Ba dimpotrivă, Venus a avut o reacție amuzantă la finalul întâlnirii din cadrul turneului de categorie WTA 250.

Venus Williams, sora mai mare a Serenei Williams (39 de ani), a cedat o luptă de o oră și 46 de minute cu Sorana Cîrstea. Sorana era condusă cu 3-0 în meciurile directe cu Venus, dar jucătoarea antrenată de Adrian Cruciat și-a luat revanșa.

Venus Williams, reacție surprinzătoare după ce a fost învinsă de Sorana Cîrstea în primul tur la Strasbourg

Venus Williams a avut o reacție cum rar se vede în tenis, după eliminarea suferită la turneul WTA de la Strasbourg, dotat cu premii în valoare totală de 189.708 de euro! Veterana din SUA a postat pe Instagram o fotografie realizată după meciul pierdut în fața Soranei Cîrstea, iar în descriere a făcut haz de necaz: „Nu am reușit să câștig azi, dar măcar am arătat bine!”, a spus jucătoarea care a strâns peste 42 de milioane de dolari din premii și care ocupă locul 2 în clasamentul all time al câștigurilor realizate în sportul alb, după Serena Williams (94 milioane de dolari).

Venus Williams s-a recunoscut, în sfârșit, învinsă de Sorana Cîrstea, precedentele partide dintre cele două fiind adjudecate destul de clar de sportiva din SUA: 6-4, 6-3 în turul secund la Miami 2010, 6-3, 6-4 în turul secund la Indian Wells 2018 și 7-6(4), 6-4 în turul secund la Montreal 2018. Pentru Sorana urmează un alt duel tare, în optimile de finală de la Strasbourg, împotriva chinezoaicei Shuai Zhang, cap de serie numărul 6 la Strasbourg. Singura întâlnire dintre Cîrstea și Zhang a fost câștigată de româncă, scor 6-3, 4-6, 6-3 în turul I al turneului ITF de la Cuneo 2008.

Publicat: 25 05. 2021, 15:08
Actualizat: 25 05. 2021, 15:09