Vaidisova a încercat să o scoată din ritm pe Simona. Motivul bizar pentru care a cerut întreruperea meciului când Halep conducea

Meciul Simonei cu Nicole Vaidisova a fost întrerupt în primul set din cauza ploii. Halep conducea cu 5-4, în game-ul 10, la scorul de 30-30, sportiva noastră fiind la doar două puncte de câștigarea primului set.

Întreruperea a supărat-o puțin pe Halep, dar după scurta pauză Simona a revenit și a câștigat primul set, scor 6-4. După încheierea primului set, sportivele au mers la vestiare. „Nu se poate! Nu iar!”, a strigat Simona după ce meciul a fost întrerupt între seturi, Halep fiind conștientă că are un program extrem de încărcat.

Meciul a mai fost întrerupt o dată pe parcursul primul set, atunci când sportiva din Cehia a solicitat acest lucru. Motivul pentru care Vaidisova a solicitat întreruparea este unul mai rar întâlnit și a avut drept scop, cel mai probabil, scoaterea din ritm a Simonei.

Vaidisova a cerut întreruperea la scorul de 4-3 pentru Halep pe motiv că liniile terenului sunt foarte alunecoase din cauza umidității. Arbitra de scaun a fost de acord cu cererea sportivei din Cehia, iar copiii de pe margine au curățat terenul.

Publicat: 27 03. 2015, 18:14
Actualizat: 27 03. 2015, 18:28