US Open | Pliskova câștigă fără emoții primul meci jucat în turneele de Mare Șlem din postura de lider mondial

Karolina Pliskova a trecut cu brio examenul primului meci jucat într-un turneu de Mare Șlem din postura de jucătoare numărul unu a lumii. Sportiva care a inclus Cehia pe lista celor doar 12 națiuni care au dat un număr 1 WTA i-a lăsat adversarei sale, Magda Linette (72 WTA), doar trei game-uri, impunându-se în 78 de minute cu scorul de 6-2, 6-1.

Liderul mondial a expediat 28 de lovituri câștigătoare, conform statisticii oficiale furnizate de IBM pentru site-ul turneului, între care 8 ași. Doar startul a fost unul ezitant pentru Pliskova: cehoaica și-a pierdut și ea serviciul o dată, într-o serie de trei game-uri câștigate în debut de meci de sportiva aflată la retur. Rezistența polonezei a scăzut însă după un prim set de 38 de minute, încheiat cu un scor mai categoric decât a arătat-o jocul.

Pe umerii Pliskovei apasă așteptări mari: în ultima decadă, principala favorită a ajuns de fiecare dată cel puțin până pe tabloul final de patru la Flushing Meadows, adică până în semifinale. Jucătoarea din Cehia își așteaptă adversara în turul doi: va fi fie Veronica Cepede (75 WTA), fie Nicole Gibbs (127 WTA), cele două fiind trimise la vestiare de ploaie la începutul setului decisiv. Americanca Gibbs a câștigat primul set cu 6-0, Cepede a forțat decisivul cu un set de 6-1, iar aceasta din urmă va servi la reluarea partidei, la scorul de 0-1.

Publicat: 29 08. 2017, 22:08
Actualizat: 29 08. 2017, 22:09