US Open | Irina Begu, învinsă în primul tur, al treilea an la rând. Seriile Kozlovei au fost nimicitoare: șase game-uri în primul set, șapte puncte în tiebreak

Irina Begu (55 WTA) a părăsit turneul de la US Open încă din primul tur, învinsă de ucrainianca Kateryna Kozlova (118 WTA), scor 6-2, 7-6(7).

Românca a avut parte de un meci de coșmar: deși a avut serii bune în meci, nu a reușit să convertească și să puncteze și prin set câștigat. Sportiva antrenată de Artemon Apostu-Efremov a deschis meciul cu break și a confirmat în primă fază cu serviciu adjudecat la mare luptă, după trei mingi de re-break salvate în fața mai tinerei sale adversare. La 2-0 însă s-a rupt filmul: pe fondul unui procentaj extrem de scăzut la prima minge, de doar 54%, Irina a început să piardă pe serviciu game după game. Astfel, după doar 34 de minute, Kozlova mergea spre bancă cu un 6-2 dur pentru moralul Irinei, cu șase game-uri pierdute la rând de tricoloră.

Setul doi a început cu aceleași probleme pe lansare pentru Irina, care a pierdut alte trei game-uri la rând pe serviciu, astfel încât faptul că primul break i-a aparținut nu a mai contat. Pe tabelă, Kozlova a ajuns la 3-1 și 5-2. Abia de aici, românca a dat startul unui forcing consistent.

Begu a lăsat impresia că poate forța decisivul în fața Kozlovei, săltând cu 30 de unități procentajul la prima minge, până la 85%. A anulat trei mingi de meci, a egalat la 5-5, dar a ratat finalizarea. I-a lipsit un fir de ață la 5-5, când a ratat două mingi de break și KO pentru Kozlova în manșa a doua. Cele două au mers în tiebreak, Irina a câștigat primele patru puncte pe serviciul sportivei din Ucraina, dar a fost ea cea întoarsă acum, de la  6-2 în decisivul supraviețuirii. Ratând din nou primele servicii, Irina a urmărit-o neputincioasă pe Kozlova cum răstoarnă scorul și se impune cu 9-7 în tiebreak, 2-0 în partidă. Iar ultimul gest al româncei a fost unul de frustrare: a dat cu racheta de pământ cu toată forța.