US OPEN, calificări | Legiunea românească, înjumătățită. Italiencele au fost prea puternice pentru Țig și Cadanțu: Patricia a irosit nouă mingi de set în manșa inaugurală. Provocarea zilei de joi pentru Bara și Buzărnescu: să dărâme zidul american

Două românce au evoluat, miercuri noapte, în calificările US Open-ului și ambele au părăsit întrecerea, învinse în primul tur de sportive din Italia.

Pornită favorită în partidă, Patricia Țig (129 WTA) nu și-a valorificat statutul de cap de serie 19 în fața Georgiei Brescia (206 WTA, 21 ani). Italianca a avut un plus de inspirație într-un prim set extrem de dificil, disputat timp de 73 de minute. Italianca a reușit primul break, însă Paty a răspuns în game-ul imediat următor cu re-break, egalând scorul primului set, 4-4. Românca a avut două mingi de break și set la 6-5 în această manșă inaugurală, însă Brescia nu a cedat și a forțat tiebreak-ului. Iar românca a irosit alte șapte mingi de set și 1-0 în tiebreak. Italianca a recuperat de la 3-6 și a închis setul, cu 13-11.

Efortul depus și-a pus amprenta mai departe în partidă: Patricia a defilat într-un set doi de doar 21 de minute, tranșat cu 6-1, însă cursul jocului s-a schimbat din nou în startul decisivului. Românca și-a pierdut de trei ori consecutiv serviciul, iar Georgia Brescia s-a impus cu 6-2.

10 duble greșeli a făcut Patricia Țig în meciul din primul tur al calificărilor

Alexandra Cadanțu (162 WTA) a pierdut mult mai categoric duelul său împotriva favoritei 21 a tabloului, Jasmine Paolini (132 WTA). Italianca nu i-a dat nicio șansă: a câștigat primul set în 27 de minute, cu 6-3, iar în al doilea a pus pe tabelă un scor identic, dar în 44 de minute. Cadanțu a pierdut un meci în care, conform statisticii oficiale prezentate de americani pe site-ul turneului, a avut procentaj de 94% la frecvența primului serviciu: nu a folosit serviciul doi decât de trei ori în meci!

Joi seară, zid american pentru Buzărnescu și Bara

Două românce și-au câștigat accesul în turul doi al calificărilor și au misiunea de a trece de sportive care evoluează pe teren propriu. Irina Bara (192 WTA) dă start joc joi seară, în jurul orei 19:30, împotriva Bernardei Pera (146 WTA), iar Mihaela Buzărnescu (133 WTA, cap de serie 22) va juca împotriva americancei Grace Min (166 WTA) – în jurul orei 21:00.

Publicat: 24 08. 2017, 14:37
Actualizat: 24 08. 2017, 14:46