Un nou meci, o nouă înfrângere. Buzărnescu, OUT și de la Hobart

Mihaela Buzănescu (nr. 25 WTA) a ajuns la a doua înfrângere în tot atâtea meciuri jucate în noul sezon. După eșecul de la Brisbane, în fața jucătoarei din Ucraina Lesia Tsurenko, scor 6-0, 6-2, sportiva din România a pierdut și primul tur al competiției de la Hobart.

Cap de serie numărul doi, Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de jucătoarea din Elveția, Belinda Bencic (nr. 55 WTA), după două ore și 37 de minute de joc. Câștigătoarea Cupei Hopman, alături de Roger Federer, Bencic s-a impus în trei seturi în fața româncei, 6-4, 3-6, 5-7.

Mihaela a început bine, a câștigat primul set cu 6-4. Al doilea set însă a fost luat de elvețiancă, 6-3, ca mai apoi, în setul decisiv, de la 2-1 pentru Bencic s-a mers din break în break până la 6-5. Mihaela a salvat două mingi de meci pe serviciul adversarei, dar Bencic a închis partida, la a cincea minge de meci, 7-5.

După turneul de la Hobart, Buzărnescu a câștigat cu un punct în clasamentul WTA și 2.000 de dolari.

Publicat: 08 01. 2019, 10:54
Actualizat: 08 01. 2019, 10:55