Ultima săgeată

Sori a izbutit accederea în turul trei la turneul de la New York, după 6-3, 5-7, 6-4 cu Dubois

Au plecat opt la drum, dar a rămas singură pe baricade dintre români. Sorana Cîrstea își continuă traseul la US Open, după ce a trecut în turul doi de canadianca Stephanie Dubois, scor 6-3, 5-7, 6-4
Sorana Cîrstea, cap de serie nr. 24, a reușit să își depășească cea mai bună performanță la US Open, turul doi în 2008. Jucătoarea română a transpirat însă serios, 146 de minute, pentru calificarea în turul trei, deși pornea favorită clară în disputa cu candianca Stephanie Dubois (113 WTA). Cîrstea a început excelent meciul și s-a impus lejer în primul set. Setul doi i-a aparținut, surprinzător, adversarei sale, care a făcut un break la scorul de 6-5. Sori nu s-a pierdut, chiar dacă a trecut prin momente dificile și în setul decisiv. Cele două jucătoare au făcut cinci break-uri, Cîrstea izbutind cu unul în plus față de adversară. Astfel, românca s-a impus cu 6-4 și continuă să viseze la Flushing Meadows.

Sfertfinalistă în acest an la Roland Garros, Sorana ar putea-o avea ca adversară în turul trei pe favorita numărul nouă, nimeni alta decât buna sa prietenă daneza Caroline Wozniacki. Chiar dacă se anunță un meci dificil, tânăra jucătoare are însă un moral bun în fața lui Wozniacki, după ce a reușit să se impună de două ori în 2009 în fața danezei, la Roland Garros și Los Angeles.