Turneul „Matadorului”! Rafael Nadal, campion pentru a noua oară la Monte Carlo

Rafael Nadal a câștigat, duminică, finala turneului Masters de la Monte Carlo, după ce s-a impus, în trei seturi, scor 7-5, 5-7, 6-0, în fața francezului Gael Monfils. Spaniolul a cucerit trofeul cu numărul nouă la competiția din Principat.

Rafael Nadal a avut nevoie de o oră și 47 de minute pentru a se impune în fața francezului Gael Monfils. Numărul 5 mondial făcut break-ul decisiv în game-ul 12 și s-a impus cu 7-5. Manșa secundă a fost la fel de echilibrată și s-a încheiat cu un scor identic, însă, de această dată, câștigător a fost francezul Monfils. Setul decisiv a fost la discreția lui Rafael Nadal, care nu i-a mai cedat nici măcar un game adversarului său.

S-a terminat 7-5, 5-7, 6-0 pentru Rafael Nadal, care a cucerit al nouălea trofeu la Monte Carlo. Celelalte opt au fost adjudecate consecutiv, în perioada 2005-2012. Ultimul act cu Gael Monfils a reprezentat finala cu numărul 100 pentru jucătorul iberic, care s-a impus în 68 dintre acestea. Totodată, Nadal a ajuns și la 28 de turnee Masters câștigate, fiind la egalitate cu liderul mondial, Novak Djokovic.

Ibericul în vârstă de 29 de ani se află la primul titlu câștigat după o pauză de opt luni. Nadal a triumfat ultima dată în august 2015, la Hamburg, unde s-a impus în fața lui Fabio Fognini, scor 7-5, 7-5.