Turneul de tenis de la Indian Wells, anulat și el din cauza coronavirusului. Organizatorii pregătiseră premii de peste 17 milioane de dolari

Turneul de la Indian Wells, primul turneu al anului din categoria Premier Mandatory, a fost anulat din cauza epidemiei de coronavirus. Decizia a venit după ce a fost declarată situație de urgență în Coachella Valley, zona în care a fost confirmat un nou caz de îmbolnăvire cu acest virus.

Stare de urgență pentru Coachella Valley

Anunțul organizatorilor a venit azi-noapte pe rețeaua de socializare Twitter: „Departamentul de sănătate din Riverside County a declarat stare de urgență pentru Coachella Valley, după ce a fost confirmat un nou caz de coronavirus. Ca urmare, ediția din 2020 a BNP Paribas Open nu va mai avea loc, măsura decisă pentru a-i proteja pe sportivi și spectatori”.

Organizatorii puseseră la bătaie pentru acest turneu peste 17 milioane de dolari, o sumă mai mare decât cea din 2019, toate acestea deoarece interesul pentru acest turneu din California a crescut.

Creștere a premiilor de 2,2 la sută față de 2019

Câștigătorii de la Indian Wells urmau să ia fiecare câte 1.000 de puncte, iar premiile totale erau în valoare de 17.085.360 dolari, ceea ce reprezintă o creștere de aproximativ 2,2 la sută față de banii oferiți în 2019.

Simona Halep, desemnată cea mai bună jucătoare a lunii februarie de WTA. Care a fost motivația acestei alegeri

Simona Halep se înscrisese inițial pe tabloul turneului Indian Wells și era a doua favorită la câștigarea trofeului, după Ashleigh Barty, dar sportiva din România a anunțat ulterior că nu va participa la competiție. Turneul este, în momentul de față, cel mai important eveniment sportiv anulat din cauza epidemiei de Coronavirus, după ce mai multe etape de Cupă Mondială din sporturile de iarnă, turnee preolimpice pentru Tokyo 2020, turnee de tenis, mai mici sau mai mari, etape din calendarul mondial de snooker au fost anulate în China şi nu numai. Calificările turneului de la Indian Wells ar fi trebuit să înceapă azi, în timp ce tablourile principale ar fi urmat să înceapă joi. Tragerea la sorţi pentru tablourile principale era programată pentru marţi.

Publicat: 09 03. 2020, 07:32
Actualizat: 09 03. 2020, 07:43