Turneul de la Washington. Copil a fost eliminat în turul secund, Tecău l-a învins pe Dimitrov și s-a calificat în „sferturi” la dublu

Una caldă, alta rece la turneul ATP 500 de la Washington, dotat cu premii în valoare de 1,8 milioane de dolari! Horia Tecău a acces în sferturile de la dublu alături de Julien Rojer, însă Marius Copil, românul înscris pe tabloul de simplu, nu a reușit să treacă de turul secund.

Copil a făcut un meci solid în fața lui Sock, dar americanul a fost mai inspirat în tie-break-uri

Marius Copil (90 ATP) a cedat în noaptea de marți spre miercuri în fața americanului Jack Sock (19 ATP), scor 7-6(2), 7-6(6)! Deși a jucat excelent în unele momente în care a dominat cu serviciul, Marius nu a avut forța să-l depășească pe favoritul 8 în cele două tie-break-uri. Meciul care a fost întrerupt de ploaie în manșa inaugurală s-a încheiat după două ore efective de joc. Pentru parcursul de la Washington, început cu o victorie la Sekou Bangoura din SUA (scor 6-4, 7-6), Copil va fi recompensat cu 12.215 dolari și 20 de puncte ATP.

Victorie clară pentru Tecău și Rojer

Horia Tecău a ieșit în sfârșit din pasa proastă și a obținut calificarea în sferturile turneului de dublu de la Washington! Horia și olandezul Julien Rojer au trecut în minimum de seturi de inedita echipă Grigor Dimitrov/Lucas Pouille (Bulgaria/Franța), scor 6-3, 7-6(2). Dimitrov și Pouille, doi jucători puternici la simplu, dar fără experiență în concursurile de dublu, au fost răpuși de Tecău/Rojer după un meci de o oră și 21 de minute. Pentru un loc în semifinale, Horia și Julien se vor lupta cu redutabilul cuplu format din Lukasz Kubot (Polonia) și Marcelo Melo (Brazilia), favoriți 2 la Washington.

Publicat: 02 08. 2017, 11:38
Actualizat: 02 08. 2017, 11:45