Turneul Campionilor | Rezultat incredibil: „Călăul” lui Federer a câștigat un singur game în a doua sa partidă de la Londra

Sud-africanul Kevin Anderson a obținut, marți, a doua victorie în grupele ediției 2018 a Turneului Campionilor, în sala O2 Arena din Londra, aplicându-i o corecție în toată regula omului care îl învinsese la debut pe Roger Federer.

Numărul șase mondial a avut nevoie de doar 64 de minute de joc pentru un 6-0, 6-1 în fața japonezului Kei Nishikori. „Este unul dintre cele mai bune meciuri pe care le-am făcut în carieră. Este excelent că am reușit asta la un astfel de turneu„, a declarat Anderson la finalul partidei.

Anderson a dominat copios meciul, nelăsându-i șansa lui Nishikori de a prinde ritmul necesar pentru o replică decentă.

Finalistul de la Wimbledon a deschis impresionant cu serviciul, apoi și-a dublat avantajul cu break, profitând de faptul că niponul a jucat doar 5 din 12 puncte cu prima minge și a greșit din poziții clare, cu toate că raliurile cele mai spectaculoase i-au revenit asiaticului. Cu un 3-0 autoritar după primele 13 minute și cinci ași, sud-africanul nu a făcut aceeași greșeală ca Marin Cilic – în duelul de luni, contra lui Zverev, în care croatul deschisese cu un 3-0 similar. Anderson a rămas conectat și a pus pe tabelă dublul break, pentru 4-0. Continuând apoi recitalul pe serviciu, Anderson a completat corecția aplicată elevului lui Michael Chang în primul set, cu un nou break smuls după un game de 7 minute și 23 secunde, la a treia minge de set, spre dezamăgirea fanilor care au erupt la primele două mingi de manșă anulate, consecutiv, de nipon.

Cursul unidirecțional a continuat și după cele 32 de minute ale setului inaugural. Anderson a menținut seria inspirată la retur, ajungând la opt game-uri câștigate consecutiv în 45 de minute, apoi la zece – în 52 de minute. Explicația statisticii: Nishikori a greșit de 21 de ori, în doar zece game-uri.

Kei Nishikori a câștigat game-ul de onoare dincolo de borna de o oră de la startul partidei, pe serviciu, în uralele spectatorilor. Anderson însă a închis partida fără să clipească, printr-un hold la 15, cu 10 ași, 15 lovituri câștigătoare și doar 8 puncte cedate pe lansare.

• A doua partidă a zilei îi va aduce față în față pe învinșii primei zile, Roger Federer și Dominic Thiem, într-un meci al supraviețuirii. Joi, Anderson va juca împotriva elvețianului cu 20 de titluri de Mare Șlem în palmares.
  • Sud-africanul își va asigura matematic prezența în semifinale dacă Thiem îl învinge pe Federer în această seară, sau dacă elvețianul pierde set în eventualitatea unei victorii.

Publicat: 13 11. 2018, 17:27
Actualizat: 13 11. 2018, 18:33