Turneul Campioanelor 2019 | Elina Svitolina a câștigat primul duel din grupa Simonei Halep

Elina Svitolina a câștigat primul meci programat din Grupa Violet, luni, împotriva Karolinei Pliskova. Ucraineanca a dat start cursei de apărare a trofeului de la Turneul Campioanelor cu un 7-6(12), 6-4, în fața numărului doi mondial.

Svitolina – Pliskova la Turneul Campioanelor 2019. Elina a revenit fantastic, dar a avut nevoie de șapte mingi de set pentru a câștiga manșa inaugurală

Grupa Violet de la Turneul Campioanelor a debutat cu un set maraton între Elina Svitolina (8 WTA) și Karolina Pliskova (2 WTA). Deținătoarea trofeului a început lent, cedându-și serviciul după ce condusese cu 40-15, însă revenirea ei a fost superbă.

De la 0-2, Svitolina a egalat scorul la doi în actul inaugural. Jocul a evoluat mai departe fără ca vreuna dintre sportive să mai beneficieze de vreo minge de break. Echilibrul a fost total și în tiebreak, acolo unde a fost nevoie de 26 de puncte și șapte mingi de set pentru ca Svitolina să o învingă pe Pliskova, jucătoarea cu cele mai multe titluri WTA în 2019.

Svitolina a avut prima minge de set la 6-5 în tiebreak, însă Pliskova a jucat excelent, agresiv și ferm la acest scor, dar și mai apoi, la alte cinci mingi de set al reprezentantei Ucrainei. Svitolina a căzut în capcana propriei pasivități, preferând să stea în defensivă, cu eforturi mari și neriscând niciun atac decisiv. Nici chiar la 11-11, când Pliskova a comis dublă greșeală, setul întâi nu a fost încheiat. Svitolina s-a impus abia cu 14-12, după ce reverul Pliskovei a ratat în cele din urmă un atac, la  o oră și trei minute de la startul partidei.

Cehoaica avusese și ea o minge de set, la 9-8 în tiebreak.

Svitolina a fost răsplătită pentru efortul depus. Ea a jucat îngrijit, încheind setul de debut la Shenzhen cu 8 lovituri câștigătoare și tot atâtea greșeli neforțațe. Predictibil, Pliskova a atacat mai mult (23 de winnere, 26 greșeli neforțate).

Svitolina și Pliskova s-au înfruntat și la ediția 2018 a Turneului Campioanelor, tot în grupe. Atunci, s-a impus Elina, scor 6-3, 2-6, 6-3.

Svitolina – Pliskova la Turneul Campioanelor 2019. Drum mai lin în setul doi pentru deținătoarea trofeului

Vizibil marcată de efortul din setul întâi, Pliskova a suferit în chiar primul game din manșa a doua. Un pic lentă în deplasare, Karolina a cedat la a patra minge de break avută de Svitolina. Încurajată de Conchita Martinez să ia la țintă forehandul advers, Pliskova a recuperat, reușind să ducă scorul la 2-2 de maniera în care o făcuse Elina – în primul set.

Svitolina a forțat în game-ul al șaptelea, având un moment de inspirație la o minge scurtă pusă de Pliskova cu rezerve. Desprinsă la 4-3, reprezentanta Ucrainei a reușit să mențină un ritm ridicat la serviciu, confirmând break-ul. De altfel, una dintre marile diferențe în primul set s-a făcut chiar la eficiența cu serviciul doi, acolo unde Elina a câștigat 70% dintre puncte, față de 33% – Pliskova.

A doua jucătoare a lumii a reușit să pună punct seriei adversarei sale, pentru a prelungi meciul. Nu a putut face însă prea multe la retur, în game-ul următor, chiar dacă a beneficiat de două mingi de break. Cu servicii apăsate, Svitolina a pus punct partidei, după o oră și 54 de minute, preluând, cel puțin provizoriu, conducerea Grupei Violet.

Publicat: 28 10. 2019, 13:55
Actualizat: 28 10. 2019, 14:50