Totul s-a întors împotriva ei! Jessica Pegula, ironizată la Cincinnati după ce a acuzat-o de antijoc pe Simona Halep: „Nicio lovitură câștigătoare!”

Jessica Pegula (SUA, 8 WTA), sportiva care a acuzat-o de antijoc pe Simona Halep (România, 6 WTA) în timpul semifinalei de la Toronto, a fost ironizată la turneul de la Cincinnati.

Remarca lipsită de fair-play făcută la adresa Simonei Halep s-a întors împotriva Jessicăi Pegula în timpul meciului pe care americanca l-a pierdut în noaptea de vineri spre sâmbătă în sferturi la Cincinnati.

Stilul de joc al Simonei Halep a frustrat-o foarte tare pe Jessica Pegula, iar americanca a numit-o „pusheriță” pe sportiva noastră! În tenis, termenul de „pusher” este folosit pentru a descrie sportivii care joacă excesiv de defensiv, pentru a provoca erorile neforțate ale adversarilor.

După ce a acuzat-o pe antijoc pe Simona Halep la turneul precedent, fanii au remarcat o contraperformanță a Jessicăi Pegula la Cincinnati. Pegula nu a reușit nicio lovitură direct câștigătoare în primul set al meciului cu Caroline Garcia, semn că jocul americancei nu a fost deloc ofensiv: „Nicio lovitură câștigătoare! E o pusheriță! Ce pusheriță!”, au ironizat-o fanii pe Jessica, atribuindu-i același apelativ cu care americanca s-a referit la Simona.

Jessica Pegula a fost eliminată de Caroline Garcia (Franța, 35 WTA), scor 6-1, 7-5 în sferturi la Cincinnati. Astfel, Pegula rămâne în spatele lui Halep în clasamentul mondial: Simona se află pe 7 WTA în ierarhia live, în timp ce Jessica este pe locul 8 mondial.

Simona Halep, numită „pusheriță” de Jessica Pegula

Filmulețul în care Jessica Pegula a acuzat-o de antijoc pe Simona Halep a devenit viral pe Twitter înaintea finalei turneului WTA 1000 de la Toronto, câștigată de româncă în fața braziliencei Beatriz Haddad-Maia, scor 6-3, 2-6, 6-3.

Simona Halep a scos-o din sărite pe Jessica Pegula, care a făcut o remarcă incredibilă la adresa româncei: „E o pusheriță! Ce pusheriță!”, a strigat americanca pe teren la Toronto.

Publicat: 20 08. 2022, 13:47
Actualizat: 20 08. 2022, 13:55