Topul câștigurilor din tenis! Câți bani a încasat Simona Halep în acest sezon, ce loc ocupă în ierarhie și cine e jucătoarea care l-a depășit pe marele Federer

Topul câștigurilor din tenis a fost prezentat de presa franceză, sumele prezentate fiind cele obținute în acest sezon. Ierarhia mixtă arată că Nadal e pe primul loc, urmat de Djokovici și Ashleigh Barty, sportiva din Australia (locul unu mondial) fiind și prima care ajunge pe podium, la acest capitol. Ea l-a devansat pe Roger Federer, poziția a patra, în timp ce sportiva noastră, Simona Halep, e pe opt în topul „banilor”.

Topul câștigurilor din tenis. Câți bani a încasat Simona Halep în acest sezon:

1. Rafael Nadal (Spania), locul I ATP – 16.349.586 dolari
2. Novak Djokovici (Serbia), locul 2 ATP – 13.277.228 dolari
3. Ashleigh Barty (Australia), locul I WTA – 11.307.587 dolari – a câştigat în acest sezon turneele de la Miami, Roland Garros, Birmingham şi WTA Finals
4. Roger Federer (Elveţia), locul 3 ATP – 8.176.975 dolari
5. Dominic Thiem (Austria), locul 4 ATP – 7.836.322 dolari
6. Daniil Medvedev (Rusia), locul 5 ATP – 7.833.320 dolari
7. Stefanos Tsitsipas (Grecia), locul 6 ATP – 7.272.204 dolari
8. Simona Halep (România), locul 4 WTA – 6.962.442 dolari – a câştigat turneul de la Wimbledon