Thriller în Taipei. Ana Bogdan a salvat patru mingi de meci în partida cu Bouchard, dar jucătoarea din Canada merge mai departe

• Ana Bogdan, numărul 89 mondial, a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de WTA de la Taipei, cu premii în valoare de 226.750 de dolari, după ce a fost învinsă, joi, de canadianca Eugenie Bouchard, locul 121 WTA, cu scorul de 7-5, 7-5.

Bouchard, în trecut pe locul 5 WTA și finalistă la Wimbledon 2014, s-a impus la capătul unui meci care a durat o oră și 48 de minute. În setul secund, Ana Bogdan a salvat patru mingi de meci, trei dintre ele la 4-5 și una la 5-6, dar în cele din urmă canadianca a reușit să își adjudece victoria.

De-a lungul întâlnirii, sportiva din Sinaia a servit doi ași, a comis două duble greșeli și a avut procentaje de reușită la serviciu de 60 la sută cu prima minge și 38 la sută cu cea de-a doua. Bogdan a salvat opt dintre cele 15 șanse de break ale adversarei și a reușit cinci break-uri.

Ana Bogdan va primi 3.400 de dolari și 30 de puncte în ierarhia mondială de simplu pentru prezența în optimile turneului de la Taipei. Eugenie Bouchard, care și-a asigurat un cec de 6.175 de dolari și 60 de puncte, o va întâlni în sferturi pe chinezoaica Yafan Wang, locul 152 WTA.

În sferturile probei de simplu de la Taipei se află și Monica Niculescu, locul 99 WTA, care o va întâlni, vineri dimineață, de la 08:30, pe germanca Sabine Lisicki, fost număr 35 mondial, acum pe locul 246.

Publicat: 01 02. 2018, 16:31
Actualizat: 01 02. 2018, 16:32