Thriller cu Sorana Cîrstea! Românca a avut două mingi de calificare în semifinale la Pattaya, dar a fost eliminată de Pliskova

Sorana Cîrstea a fost eliminată azi în sferturile de finală ale turneului de la Pattaya, după ce a pierdut cu 1-6, 7-6 (3), 6-0 în fața Karolinei Pliskova (Cehia). Românca a înregistrat, totuși, în Thailanda cea mai bună performanță a sezonului, având în vedere că la precedentele trei turnee a cedat încă din primul tur.

Sorana Cîrstea a început sub presiune săptămâna. În primul rând trebuia să-și regăseacă ritmul și încrederea după un start ezitant, iar apoi să-și apere și punctele câștigate anul trecut în Thailanda (n.r. 130 de puncte), când a ajuns până în semifinale. Pornită la Pattaya din postura de cap de serie numărul trei, reprezentanta țării noastre a reușit doar parțial să se ridice la nivelul din 2013. Dacă în primele două tururi a obținut două victorii rapide, cu Schmiedlova și Riske, azi românca a avut o dispută cu Pliskova pe care și-ar dori să o uite cât mai repede. Sorana a avut șansa de a încheia în mai puțin de o oră meciul cu jucătoarea din Cehia (n.r. în 57 de minute), însă n-a reușit să fructifice cele două mingi de meci pe care le-a avut pe serviciul adversarei la scorul 6-1, 5-4. Până în acel moment, Cîrstea reușise să dicteze tempoul în ciuda unui prim serviciu slab – 48%. Eficiența la serviciu a fost, în schimb, peste 75% la prima servă, motiv pentru care a și salvat nu mai puțin de șase din cele șapte mingi de break ale cehoaicei.

Karolina Plisjkova a reușit să iasă din încurcătură în game-ul numărul 10 al setului secund, a împins meciul în „prelungiri”, iar în tie-break s-a impus clar, cu 7-3. Deși s-a făcut 1-1 la seturi, echilibru nu a existat. Cîrstea a cedat total, astfel că adversara a făcut ce a vrut în setul trei. Pliskova s-a impus în „decisiv” cu 6-0, în condițiile în care Cîrstea a avut niște cifre foarte slabe: 36% primul serviciu, 16% eficiență pe a doua servă, 0% mingi de break salvate.

În urma înfrângerii de azi, Sorana Cîrstea are mari emoții în privința păstrării locului 23 în WTA. Alize Cornet, Pavlyuchenkova și Makarova o pot devansa până la începutul săptămânii viitoare

Publicat: 31 01. 2014, 11:54
Actualizat: 31 01. 2014, 11:55