Tensiuni incredibile la meciul Iga Swiatek – Qinwen Zheng! Poloneza și-a lovit adversara înainte de startul jocului: cum a reacționat chinezoaica. VIDEO

Iga Swiatek (Polonia, 1 WTA) a făcut un gest care a deranjat-o extrem de tare pe Qinwen Zheng (China, 14 WTA), înaintea meciului disputat de cele două la United Cup.

În timpul obișnuitelor minute de încălzire premergătoare meciului, Iga Swiatek a lovit-o puternic cu mingea pe Qinwen Zheng, aparent neintenționat.

Zheng, care este cea mai bună jucătoare a Chinei, s-a arătat vizibil deranjată și a început să gesticuleze, aruncându-i o privire lungă Igăi Swiatek.

Iga Swiatek și-a lovit adversara cu mingea înainte de startul meciului! Cum a reacționat Qinwen Zheng

În timp ce își exersa serviciul, înainte de startul meciului de miercuri cu Qinwen Zheng de la United Cup, Iga Swiatek a oferit un moment rar întâlnit, fără să vrea! Liderul WTA a trimis mingea cu putere direct în corpul adversarei.

Asta nu i-a picat deloc bine lui Zheng, care i-a cerut explicații lui Swiatek! Poloneza i-a transmis chinezoaicei că nu a fost intenția ei să o lovească cu mingea.

Qinwen Zheng și Iga Swiatek au depășit momentul, iar după doar câteva minute au început duelul pe care Iga Swiatek l-a câștigat fără emoții, cu scorul de 6-2, 6-3.

Qinwen Zheng a avut parte și de un moment amuzant la United Cup

Qinwen Zheng nu a avut parte doar de tensiuni, ci și de momente amuzante la turneul pe echipe din Australia! O fază care a devenit virală s-a petrecut în momentul în care Novak Djokovic a pătruns brusc la conferința de presă a chinezilor, stârnind hohote de râs: Vă muțumesc tuturor!”, a spus Nole”, în limba mandarină.

Qinwen Zheng l-a observat pe Novak Djokovic și a început să strige la tenismenul sârb: Idolul meu, nu pleca! Încă nu mi-ai dat un autograf”, a spus tânăra jucătoare, spre amuzamentul celor prezenți în sală.

China a trecut de faza grupelor, însă a ratat calificarea în semifinale, după 0-3 cu Polonia! De asemenea, Serbia a fost învinsă de Australia cu același scor în sferturile de finală, după ce Novak Djokovic s-a accidentat și a pierdut meciul cu Alex De Minaur, scor 4-6. 4-6.

Publicat: 03 01. 2024, 16:38
Actualizat: 03 01. 2024, 17:14