Tennis Europe Junior 2021! „Legendele au câștigat astfel de turnee în drumul lor spre gloria Grand Slam”

tenis turneu curtea de arges

Președintele Tennis Europe, Ivo Kaderka, transmite concurenților celei de a VII-a ediție a Argeș Cup Dr. Oetker că jucători ca Hingis, Clijsters, Djokovic și Federer au câștigat competiții Junior Tour în drumul lor spre Grand Slam.

Turneul se joacă până pe 17 iulie 2021 și are participanți din România, Bulgaria, Polonia, Republica Moldova, Slovacia, Italia, Turcia, Grecia, Israel și Canada.

Meciurile din cadrul Tennis Europe Junior Tour pentru categoriile de vârstă până în 16 ani, băieți și fete, simplu și dublu, se dispută pe cele patru terenuri de zgură ale bazei sportive Tenis Club Curtea de Argeș, dotată la cele mai înalte standarde.

Argeș Cup e o competiție internațională pentru categoriile de vârstă până în 16 ani, băieți și fete, simplu și dublu.

Altfel, în această perioadă are loc și un alt turneu important în România: ATP Challenger 100 Concord Iași Open, competiție în care Marius Copil şi Filip Jianu s-au calificat în optimile de finală.

„Este marea mea plăcere să vă urez bun venit la acest eveniment (n.red. – Argeș Cup Dr. Oetker), care face parte din turneul Tennis Europe Junior 2021. În fiecare an, peste 400 de turnee internaționale, precum acesta, oferă oportunități de joc pentru aproximativ 20.000 de tineri sportivi din întreaga lume, care concurează pe cele trei categorii de vârstă; under 12, 14 și 16 ani.

Începând cu al patrulea deceniu, turneul a oferit aproape tuturor profesioniștilor de astăzi un prim gust al competiției internaționale. Legendele tenisului începând de la Martina Hingis și Kim Clijsters până la Novak Djokovic și Roger Federer au câștigat evenimente Junior Tour în drumul lor spre gloria Grand Slam“, a declarat Ivo Kaderka Președinte, președintele Tennis Europe.

Publicat: 14 07. 2021, 14:02