Tecău și Rojer s-au calificat în sferturile turneului de la Sydney. Mergea, eliminat în primul tur

Perechea formată din Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul doi, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP 250 de la Sydney (Australia), cu premii de 468.910 dolari.

În runda inaugurală, Tecău și partenerul său i-au învins, scor 7-6 (3), 6-4, într-o oră și 28 de minute de joc, pe italianul Paolo Lorenzi și germanul Mischa Zverev.

Tecău și Rojer îi vor înfrunta în turul următor pe câștigătorii meciului dintre columbienii Juan-Sebastian Cabal și Robert Farah și argentinienii Leonardo Mayer și Diego Sebastian Schwartzman.

Într-o altă partidă disputată luni dimineață la Sydney, Florin Mergea și sârbul Nenad Zimonjic au fost eliminați de principalii favoriți ai competiției, polonezul Lukasz Kubot și brazilianul Marcelo Melo, scor 7-6 (6), 6-3, în primul tur.

Prezența în runda inaugurală a turneului de la Sydney este recompensată cu 2.430 de dolari. Calificarea în sferturi este premiată cu 4.140 de dolari și 45 de puncte în ierarhia de dublu.

Publicat: 08 01. 2018, 16:06
Actualizat: 08 01. 2018, 16:07