Tecău și Rojer s-au calificat în sferturi de finală ale turneului de la Dubai

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 1, a reușit, marți, calificarea în sferturile de finală ale probei de dublu în turneul ATP 500 de la Dubai, Emiratele Arabe Unite.

Horia și Jean au învins dublul Guillermo Garcia-Lopez/Viktor Troicki (Spania/Serbia), scor 6-2, 7-5, în o oră și 7 minute de joc. Pe durata partidei, perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer nu și-a pierdut niciodată serviciul, a înregistrat patru ași, iar procentajul mingilor câștigate cu primul serviciu a fost de 93%. A fost a doua victorie pentru Tecău și Roger în confruntările cu Garcia-Lopez și Troicki, în 2016, după 6-3, 6-2 la Rotterdam.

Dublul Tecău-Rojer va primi 90 de puncte ATP și 17.890 de dolari pentru participarea în sferturi la Dubai. Perechea româno-olandeză a ajuns în semifinalele turneului din Emiratele Arabe Unite în 2015.

În sferturile de finală, Tecău și Rojer vor întalni dublul spaniol Feliciano Lopez/Marc Lopez. Spaniolii au câștigat un turneu în 2016, la Doha (Qatar). Competiția de la Dubai, din categoria ATP 500, este dotată cu premii totale în valoare de 2.674.445 de dolari.

Tenismenul român Horia Tecău a urcat două locuri, până pe 3, în clasamentul mondial de dublu publicat, luni, de ATP. Horia Tecău a fost convocat în echipa de Cupa Davis a României pentru întâlnirea cu Slovenia, în perioada 4-6 martie, din primul tur al Grupei I, Zona Euro/Africană.

Publicat: 23 02. 2016, 18:05
Actualizat: 23 02. 2016, 18:06