Tecău și Rojer s-au calificat în semifinalele Mastersului de la Shanghai! Victorie în două seturi pentru campionii de la US Open

Echipa româno-olandeză alcătuită din Horia Tecău și Jean Julien Rojer a avansat vineri în semifinalele turneului Masters de la Shanghai, după o victorie importantă, scor 7-6(6), 6-4 în fața cuplului Oliver Marach/Mate Pavic (Austria/Croația).

Tecău și Rojer reușesc un prim turneu convingător după triumful de la US Open, calificându-se în penultimul act de la Shanghai, turneu cu premii în valoare de aproape 8 milioane de dolari. Românul și olandezul, favoriți numărul 3, au dispus cu 7-6(6), 6-4 de Marach și Pavic, capi de serie numărul 8 la competiția asiatică.

Sfertul de finală a durat o oră și 24 de minute, dar nu a fost unul simplu pentru Horia și Julien! Cei doi au salvat nu mai puțin de cinci mingi de set, revenind miraculos de la 1-6 în tie-break! Tecău și Rojer și-au adjudecat actul după o serie de 7 puncte consecutive, iar în setul secund au avut o misiune mult mai ușoară: scor final 7-6(6), 6-4.

Pentru prezența în semifinale, perechea Tecău/Rojer va fi recompensată cu un cec de 86.460 de dolari. Horia se va lupta pentru finală cu echipa care va câștiga meciul Santiago Gonzalez/Julio Peralta (Mexic/Chile) – Lukasz Kubot/Marcelo Melo (Polonia/Brazilia).

Publicat: 13 10. 2017, 12:53
Actualizat: 13 10. 2017, 13:00