Tecău ratează calificarea în finala de la Paris, dar primește o veste mare! Câte locuri urcă Horia în clasamentul de dublu

Horia Tecău a pierdut la mustață semifinala pe care a disputat-o sâmbătă seară alături de olandezul Julien Rojer la turneul Masters de la Paris, scor 6-3, 6-7(5), 9-11 cu Ivan Dodig/Marcel Granollers (Croația/Spania). În ciuda înfrângerii, Tecău va intra în Top 10 ATP începând de luni.

Înfrângere dramatică pentru Tecău

Tecău și Rojer au pierdut o partidă pe care au avut-o în mână în semifinalele Mastersului de la Paris! Campionii de la US Open au condus aproape tot meciul, însă Dodig și Granollers au reușit să se impună după un final dramatic: 6-3, 6-7(5), 9-11.

Echipa româno-olandeză a câștigat fără emoții primul act, însă a trecut de două ori pe lângă desprinderea decisivă în setul secund, irosind mingi de break la 3-3, respectiv 4-4. Apoi, Ivan și Marcel au dominat tie-break-ul, trimițând partida în decisiv.

Horia intră în Top 10 ATP

Horia și Julien au preluat inițiativa din nou și au avut 8-5 în super tie-break, ratând și o minge de meci la 9-8! Perechea Dodig/Granollers și-a adjudecat însă următoarele trei puncte, eliminându-i pe Tecău și Rojer după o oră și 48 de minute de joc.

Tecău se consolează cu faptul că urcă 5 locuri în clasamentul mondial, pătrunzând în Top 10 ATP după semifinala atinsă la Paris! Horia se va afla pe poziția 8 începând de luni, în timp ce partenerul său ajunge pe locul 7 în clasamentul de dublu.

Publicat: 05 11. 2017, 10:07
Actualizat: 05 11. 2017, 10:26