Svitolina a vrut să-i ia tot Simonei : „Să fiu sinceră, aveam un singur obiectiv!”. Rivala româncei a recunoscut planul pe care-l pregătise

Simona Halep (România, 1 WTA) a cedat fără drept de apel finala turneului Premier 5 de la Roma, scor 0-6, 4-6, cu Elina Svitolina (Ucraina, 5 WTA). A fost a doua finală consecutivă pierdută de Halep în fața Svitolinei la Roma, după ce ucraineanca a triumfat și anul trecut, dar tenismena a recunoscut că altul a fost obiectivul ei.

Sportiva din Ucraina a rămas cu regrete după turneul de la Roland Garros, acolo unde a fost eliminată de Mihaela Buzărnescu, în turul trei, meci care a surprins lumea tenisului. Din fericire, Simona Halep nu s-a înscris pe lista eliminărilor surpriză, și-a văzut de drum și a ajuns până în finala turneului, unde a învins-o pe Sloane Stephens și a cucerit primul titlu de Grand Slam.

Dacă pentru Halep ediția din 2018 va rămâne în istorie, pentru Svitolina a însemnat o mare dezamăgire: „Să fiu sinceră, aveam un singur obiectiv: să câștig Roland Garros. Lumea avea așteptări mari de la mine, dar Halep joacă tot timpul foarte bine pe zgură. Acum nici nu mai contează pentru mine. Înfrângerea nu mi-a afectat însă încrederea.

Știu că am nivelul de joc, că mă descurc bine la marile competiții. Încerc să muncesc cât mai bine, să îmi adun forțele și să dau tot ce am mai bun. Am câștigat trei trofee în acest an și ăsta este un semn că sunt pe drumul cel bun. Am nevoie de mai mult timp pentru a-mi găsi jocul la Roland Garros”, a spus Svitolina pentru presa din Ucraina.

Publicat: 16 06. 2018, 19:03
Actualizat: 17 06. 2018, 10:29