SURPRIZĂ‚ URIAȘĂ‚!** Federer, învins în sferturi, la US Open. **Vezi rezultatele de ieri

Surpriză de proporții la US Open, acolo unde Roger Federer, liderul mondial ATP, a fost eliminat în sferturile de finală. Elvețianul visa la un nou record – primul jucător din era open care să cucerească 6 titluri la Flushin Meadows (se impusese deja în 2004, 2005, 2006, 2007, 2008), însă a fost adus cu picioarele pe pământ de favoritul șapte, Tomas Berdych, care l-a învins neașteptat de ușor: 7-6(1), 6-4, 3-6, 6-3.

Rezultatul constituie o premieră, fiind pentru prima dată în ultimii opt ani când FedEx nu reușește să ajungă măcar în semifinalele turneului de la New York. Eliminarea elvețianului a mai consemnat un lucru inedit: este pentru prima oară din 2001 când la US Open capul de serie numărul unu nu reușește să pătrundă în careul de ași (precedentul a fost reprezentat de eliminarea lui Kuerten de către Kafelnikov, cu 11 ani în urmă).

Sunt dezamăgit. Mă așteptam să joc mai bine în seara asta, mai ales că știu că am stabilit un record în ceea ce privește meciurile din sesiunea în nocturnă. M-am simțit bine în această vară, am jucat fantastic, eram convins că voi face o partidă mult mai bună. Poate și faptul că am avut un meci mai puțin, Fish retrăgându-se, a contat. Nici nu știu ce explicații să dau, sincer, mă simțeam extrem de încrezător și foarte odihnit„, a explicat, „Swiss Maestro”.

Berdych, care îl mai învinsese pe FedEx și în ultima confruntare de la un turneu de Grand Slam, la Wimbledon 2010, tot în sferturi, ajunge astfel în cea de-a treia semi-finală din carieră, prima la Flushinh Meadows.

Am fost întotdeauna atent, știam că orice se poate întâmpla într-un meci cu Federer, chiar dacă aveam 2-0 la seturi. Ca atare, a și câștigat setul trei și a pus multă presiune pe mine. Mă bucur în primul rând că am rezistat mental, am intrat în setul patru cu multă încredere, chiar dacă jocul nu mi-a mers cum trebuie în manșa a treia„, a spus Berdych, la conferința de după meci.

În semifinale, Berdych va da piept cu Andy Murray, care, după medalia de aur de la Olimpiadă visează la primul turneu de Grand Slam din carieră, după 4 finale pierdute. Scoțianul a avut o evoluție ezitantă în meciul din sferturi, contra lui Cilic, revenind de la 3-6, 3-5. S-a terminat, în cele din urmă 3-6, 7-6, 6-2, 6-0 pentru Murray, care a avut probleme mari în confruntările precedente cu Berdych, cehul conducând cu 4-2.

Rezultatele de ieri, de la US Open

Masculin

Tipsarevic – Kohlschreiber 6-3, 7-6, 6-2

Del Potro – Roddick 6-7, 7-6, 6-2, 6-4

Djokovic – Wawrinka 6-4, 6-1, 3-1 (elvețianul s-a retras. Nole nu a pierdut încă set la US Open)

Murray – Cilic 3-6, 7-6, 6-2, 6-0