Surpriză imensă în meciul care a decis următoară adversară a Simonei Halep la Doha

Jucătoarea cehă Karolina Pliskova, cap de serie numărul 5 și locul 5 WTA, a fost învinsă, joi, de Catherine Bellis din SUA, locul 48 WTA, în optimile de finală ale turneului de la Doha, iar americanca o va întâlni pe Simona Halep în sferturile de finală

Catherine Bellis s-a impus în două seturi, scor 7-6 (4), 6-3, în fața cehoaicei care a câștigat trofeul turneului qatarez în 2017, la capătul unui meci care a durat o oră și 38 de minute. Acesta este primul succes obținut de Bellis în fața unei jucătoare din top 10 WTA.

„Este o victorie imensă pentru mine”, a spus jucătoarea în vârstă de 18 ani, la finalul partidei. „Cred că am făcut un meci foarte bun. Evident, am urmărit-o în ultimii ani, iar ea (n. red – Karolina Pliskova) este unul dintre idolii mei. Sunt foarte fericită că am reușit să mă calific”, a adăugat Bellis.

În sferturi, Bellis va evolua împotriva Simonei Halep în ceea ce va fi primul ei meci contra numărului doi mondial. Pentru Simona, partida cu Bellis capătă o importanță aparte în contextul în care o victorie coroborată cu o eliminare a danezei Wozniacki o poate duce pe primul loc mondial.

Publicat: 15 02. 2018, 17:08
Actualizat: 15 02. 2018, 20:21