Surpriza anului în tenis! Novak Djokovic, eliminat de numărul 123 ATP în sferturi la Dubai! Sârbul a pierdut locul 1 mondial | VIDEO

Novaj Djokovic, liderul mondial al tenisului, a suferit o înfrângere neverosimilă în sferturile turneului ATP de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), scor 4-6, 6-7(4) cu Jiri Vesely (Cehia, 123 ATP).

Novak Djokovic (34 de ani) a fost eliminat, joi, în minimum de seturi de Jiri Vesely (28 de ani), jucător din afara Top 100 ATP, în sferturile de finală ale primului turneu disputat de „Nole” în 2022, Dubai Duty Free Tennis Championships.

Djokovic a fost primit nevaccinat la turneul din Emiratele Arabe Unite, sârbul având „viză de aur”, respectiv rezidență pentru 10 ani în țara respectivă. Chiar dacă s-a simțit ca acasă și a fost susținut puternic de fani, Novak a pierdut în mod incredibil în sferturile turneului din seria ATP 500.

După înfrângerea suferită în fața lui Jiri Vesely, la capătul unei ore și 59 de minute de joc, Novak Djokovic a fost detronat din fotoliul de lider mondial! Djokovic a stat 361 de săptămâni pe primul loc, dar hegemonia sa a luat sfârșit: Daniil Medvedev va deveni, începând de luni, noul lider mondial din tenis. Interesant este că Jiri Vesely l-a mai învins pe Novak Djokovic și în urmă cu 6 ani, scor 6-4, 2-6, 6-4 în turul secund la Monte Carlo. Practic, cehul este acum unul dintre puținii jucători care se pot lăuda cu un palmares pozitiv în meciurile cu Djokovic.

Djokovic nu a putut participa la Australian Open, după ce autoritățile de la Antipozi i-au anulat viza, iar fanii așteptau o răbufnire de orgoliu de la campionul sârb, la Dubai! Deși a câștigat relativ lejer primele două meciuri, 6-3, 6-3 cu Lorenzo Musetti (Italia, 58 ATP), respectiv 6-3, 7-6(2) cu Karen Khachanov (Rusia, 26 ATP), Novak a dezamăgit în meciul cu Jiry Vesely, sportiv venit din calificări. Ambii jucători au reușit câte 9 ași, dar cehul a realizat cu un break mai mult decât sârbul (3-2), impunându-se cu scorul de 6-4, 7-6(4).

Publicat: 24 02. 2022, 19:20
Actualizat: 24 02. 2022, 19:38